تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کنترل زیر انگشتان ناخودآگاه است!

  این روزها که بیشتر از همیشه مطالعاتم حول فرزندپروری و نحوه درک و تعامل با کودک است، بیشتر از قبل متوجه میشوم که اول باید روی خودم کار کنم... اصلا شاید باید گفت فقط باید روی خودم تمرکز کنم!!

  وقتی بعد از کلی مطالعه متوجه شده ای که در فلان موقعیت خاص باید فلان طور رفتار کنی و فکر میکنی حسابی یاد گرفته ای، سر بزنگاه، در آن موقعیت خاص، میبینی انگار این تو نیستی که تصمیم میگیری چه عکس العملی نشان بدهی! گاهی میبینی انگار مثل مادرت شده ای، گاهی پدرت هستی، گاهی خواهرت... همان رفتاری که آنها کرده بودند و تو بارها به خاطرش توی دلت سرزنششان کرده بودی را حالا داری از خودت میبینی... و عجیب اینکه من گاهی حتی تصویرشان را هم جلوی چشمم میبینم! انگار به من گفته اند که این الگوست؛ ازش کپی بردار!

  چرا؟!؟ این جور وقتها تازه میفهمی آن که دارد تصمیم میگیرد همان ناخودآگاه معروف است... همان که احتمالا وقتی تو هم زیر شش سال سن داشته ای قسمت اعظمش شکل گرفته. لابد همان موقع ها ازین تصاویر عکس گرفته و جایی ذخیره کرده. و حالا دارد از همانجا استخراجش میکند... (البته راستش من درمورد خودم حس میکنم هنوز هم ناخودآگاهم فعال است و هی دارد عکس میگیرد!!)  ناخودآگاهی که داری تلاش میکنی برای فرزندت خوب شکل بگیرد... نشود مثل مال تو... درست عمل کند.

  بعد فکر میکنی خب پس چه فایده وقتی نمیتوانم دانسته هایم را عملی کنم...؟ به این نتیجه میرسی که بهتر است اینهایی را که میخوانی روی خودت پیاده کنی اول!

  این جوروقت ها یاد آن روایت می افتم (فکر میکنم از امام صادق) که از امام پرسیدند از کی باید تربیت فرزند را شروع کرد و ایشان جواب میدهند از بیست سال قبل از تولدش... یعنی از کودکی پدر و مادرش!

  این همان است که می گویند بچه آنی نمیشود که تو میخواهی؛ آنی میشود که هستی! حالا هزار هم که بدانی چی درست است، تا خودت درست نباشی نمیتوانی روی بچه ات تاثیر بگذاری...

   

  خدایا کمکم کن بتوانم نقاط سیاه روحم را که میدانم کم هم نیستند روشن کنم...

  پسرکم را زیر سایه خودت بگیر تا نیازش نباشد به امثال من پر از اشتباه.. به حق امام رئوف در این روز...

   

  ----------

  امروز سی ام ماه صفر...


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 21 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160650
 • بازدید امروز :23574
 • بازدید داخلی :898
 • کاربران حاضر :35
 • رباتهای جستجوگر:436
 • همه حاضرین :471

تگ های برتر